نظر سنجی

چقدر به شوراهای فعلی شهر و روستا شانس دوباره خدمت می دهید؟

اخبار مهم

آرشیو

روز : ماه : سال :

m18

با برخی از جاذبه های گردشگری شهرستان مراوه تپه آشنا شویم.

آرامگاه مختوم‌قلی فراغی

در غرب مراوه‌ تپه در نوار مرزی کنونی ایران و ترکمنستان، آرامگاه شاعر و عارف ترکمن مختوم‌قلی فراغی قرار دارد که روی تپه‌ای بنا شده است. وی در سن ۵۷ سالگی از دنیا رفت و در قبرستان آق‌قلا در کنار مزار پدرش؛ دولت‌محمد آزادی که خود از شاعران و متفکران ایرانی در علوم اسلامی و صاحب‌نام در آن زمان بود، به خاک سپرده شد. شخصیت مختوم‌قلی فراغی در بین ایرانیانِ ترکمن و هم‌تباران آن‌ها در جمهوری ترکمنستان از جایگاه خاصی برخوردار است. چندین کتاب و مقاله و تحقیق و به‌خصوص تحقیقات سال‌های گذشته در جمهوری ترکمنستان، نشان از توجه خاص مردم منطقه به این شخصیت فرهنگی است. اولین کسی که در احیای آرامگاه مختوم‌قلی فراغی تلاشی پیگیر داشت؛ حاجی مراد دُردی قاضی بود که در زمینه چاپ دیوان مختوم‌قلی نیز همت کرد.

mkhtm2

mkhtm

مدرسه دینی سید قلیچ ایشان

در ضلع جنوب غربی مراوه تپه و در مسیر جاده مراوه تپه به کلاله قرار دارد فاصله این جاذبه از مرکز شهر 50کیلومتر می باشد.

karam1an1

زیارتگاه ابولقاسم جرجانی

این بنا در ضلع جنوب غربی و در ورودی طبرستان مراوه تپه از طرف کلاله قرار دارد. فاصله آن از مرکز شهر 55کیلومتر می باشد.و دارای سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی است.

abjordanuy1

زیارتگاه آل خان بابا

این بنا در ضلع جنوب غربی در مسیر جاده مراوه تپه به کلاله قرار دارد.فاصله آن از مرکز شهر 25کیلومتر و دارای سرویس بهداشتی است .

چشمه ساوه

این چشمه در جنوب غربی مراوه تپه و در فاصله 2 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد . تفرجگاه گردشگری از جمله امکانات موجود در این جاذبه می باشد.

آبشار شارلق

این آبشار در بخش گلیداغ در مسیر جاده گلیداغ به خراسان شمالی ( بجنورد ) قرار دارد.فاصله آن از مرکز شهر70 کیلومتر می باشد و دارای تفرجگاه گردشگری است.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید